Zelená je Česká republika.

středa 9. únor 2011 20:47

mojefoto.net

Zánik programu "zelená úsporám" nebo to byla jen "zelená rozkrádání"?

"Zelená úsporám" - četlo se v letácích, v novinách, v časopisech, na internetu, neustále se debatovalo na různých televizních programech jaká velkolepost se to podařila. A tak co se najednou pokazilo? Debata o tom, že se snad celý program zruší, dráždí víc, než je zdrávo.

Peníze na tento program byly získány formou prodeje emisních povolenek ČR Japonsku. Podle dohody prodeje měly být finance použity výhradně na tento program. Obecně výnosy z prodeje emisních povolenek musí být striktně použity na takovéto speciální programy zajišťující snižování produkce skleníkových plynů, což je v přímé úměře se snižováním energetické náročnosti. Česká republika obchodem získala zhruba 10 miliard korun českých. Program zelená úsporám měl byl plánován na období do roku 2012. V březnu roku 2010 pak byla s Japonskem uzavřena další smlouva o prodeji emisních povolenek. Již v té době tehdejší ministr životního prostředí tvrdil, že se peníze zcela jistě vyčerpají do konce trvání programu. Součástí dohody s Japonskem je též část, která, za předpokladu nevyčerpání financí v programu Českou republikou, zaručuje Japonsku návrat finančních prostředků. Podle posledních informací z programu zelená úsporám by mělo z prodeje emisních povolenek být k dispozici na financování programu celkem 19,6 miliard korun.

Na počátku velice přísná pravidla pro získání dotace bránila otevření zájmu cílené skupiny programu, bylo podáno jen několik desítek žádostí, což bylo způsobeno složitostí struktury žádostí, nutností zpracovaného projektu... Zjednodušení přineslo větší vlnu zájmu, ale prvotní cílená skupina majitelů rodinných domů byla odsunuta až v momentě, kdy do programu byly možné přihlásit i projekty týkající se bytových domů. Pokud se čekalo na oživení zájmu, neměla být do programu vpuštěna takováto skupina, která nejenže má mnohem větší ekonomickou náročnost, ale především již v minulosti mohla využívat různé jiných dotací, tedy týkající se panelových bytových domů. Žádosti majitelů rodinných domů měly být přijímány prioritně a pravidla se neměly zjednodušovat na takovou míru, aby se příjem žádostí zhroutil. Přece jen je rozdíl ve vyřízení formalit pro majitele RD a stavební firmu, která se využívá ve své podstatě jeden univerzální projekt. V začátcích rozjezdu programu se vyskytovaly dílčí připomínky, spíše technické, ale výsledný stav platný k období pozastavení lze považovat za jeden obrovský paskvil, v němž se mohlo téměř vše. Jedno dílčí zateplovací řešení je dobrým nápadem, ale prioritně se měly vyřizovat projekty kompletního zateplení a zásadní věcí je záměr projektu zachovat pouze pro rodinné domy.

Když jsem se skutečně zamýšlel nad současným stavem, napadl mě skutečný důvod zjednodušení pravidel pro zelenou úsporám. Pokud se kdokoli zamyslí, není tak těžké na to přijít,  protože ani ne tak vládní činitelé jako spíš obyčejní úředníci mají tu moc, ne moc vládnout, jako spíš ovládat. Po připuštění projektů týkajících se panelových domů se teprve ukázal být projekt zajímavým z hlediska objemu financí pro danou žádost. Rozšíření programu byl pravděpodobně na něčí popud a proč, když už se zadařilo, z toho něco nemít? Korupce? Ano, myslím si to, je to můj názor a mám na něj právo. Když vyrůstáte ve státě, který si říká demokratický, když si dětství devadesátých let spojujete jen s podvody a lháři, když kolem vás každý mluví o tom, jak kdo koho okradl a prošlo mu to, když se někdo, koho znáte, chlubí tím jak za sto tisíc korun získal zakázku na níž vydělal v čistém zisku půl milionu a vyjmenuje vám dalších deset, kteří to tak dělají úplně stejně, tak vám tohle už vážně nepřijde divné. Takže proč ne tady?

Ale zpět k zelené úsporám. Ačkoli mě osobně již tento název začíná poněkud iritovat.

Další tok peněz je do programu zajištěn a jestli se finance budou muset nakonec vrátit, tak by se naše "šetřivá vláda" možná měla jít dívat po nejbližším stromě.

Pokud by se použilo již zmíněných 19,6 miliard, jednoduše spočítáno bez administrativy v programu, na což je samozřejmě část z celkové sumy použita, za předpokladu průměrné dotace 100 000 korun, by finance vystačily na 196 000 rodinných domů.
Možná s tím rozkrádáním začali až příliš zhurta a vážně už nic nezbylo. Připomíná mi to trochu výstavbu solárních elektráren, u kterých byl také na začátku dobrý záměr, ale ve výsledku skončil jen na papíře.

"Zelená úsporám" byla, je a pravděpodobně bude jen jeden obrovský podvod, který pomohl, pomáhá a nejspíš bude ještě chvíli pomáhat hlavně těm, kteří si to nezasloužili, nezasluhují a nikdy zasluhovat nebudou.

Ondřej Ženatý

Ondřej Ženatý

Ondřej Ženatý

Kritika všeho, nad čím zůstává rozum stát. Nelze neustále vše přecházet s úsměvem a mávat rukou nad hloupostmi, někdo by je mohl brát vážně.

Student etnologie - FF MU Brno. Politicky kritický.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora